Epoksi Masa ve Sehpa Nasıl Yapılır?

Epoksi masa ve sehpa tecrübeli ekipler tarafından yapılmalıdır. Bunun nedeni kullanılan epoksi malzemesinin maliyetli olması ve yapılan işlemin bir daha sonra geri alınamamasıdır.

Son yıllarda müşterilerimiz tarafından gözde haline gelen epoksi masa ve sehpalar; özel ağaçlardan alınan kütüklerin doğal görünümünü bozmadan, belirli bir desen halinde oyulduktan sonra, şeffaf reçine olarak da bilinen ve endüstriyel bir malzeme olan epoksi ile kaplanmaktadır. Kütüklerin epoksi ile kaplanmasındaki amaç; yapılan ürünün dayanıklılığını artırmanın yanında ağacın doğal görünümünü bozmadan üretilen dekoratif malzemeyi uzun yıllar boyunca korumaktır.

Epoksi kaplamalar mobilya sektöründe özellikle; masa, sehpa, tv ünitesi, banyo ve mutfak tezgahları kaplamada karşımıza çıkmaktadır. Müşteriler tarafından daha çok mutfak ve yemek masaları tercih edilmektedir.

Epoksi kaplamalar yenilenmeye ve onarıma ihtiyacı olan tüm ahşap ürünlere uygulanarak sağlamlığın yanında benzersiz bir dekoratif görüntü elde etmemize olanak sağlar ve ayrıca eski masa ve sehpalara uygulanarak modernlik kazandırılabilir.

ÖNEMLİ: Epoksi masa ve sehpa tecrübeli ekipler tarafından yapılmalıdır. Bunun nedeni kullanılan epoksi malzemesinin maliyetli olması ve yapılan işlemin bir daha sonra geri alınamamasıdır.

Masa ve Sehpalarda Epoksi Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

 • Ahşabın doğal görüntüsünü bozmadan alışılmışın dışında dekoratif bir görüntüye sahip olmamıza olanak sağlar.
 • Üretilen modelin bir daha aynısının çıkmaması ve her üretilen modelin kişiye özel olmasını sağlar.
 • Epoksi, sağlam ve dayanıklı bir malzeme olduğu için uzun yıllar sorunsuz kullanıma imkan verir.

Epoksi Masa ve Sehpa Uygulama Aşamaları

Epoksi masa ve sehpa yapımında dikkat edilmesi gereken ve en önemli olan konu planlı ve dikkatli çalışmaktır.

 • Yapıma başlamadan önce bir kaba epoksi reçine ve sertleştirici madde ekliyoruz.
 • Daha sonra sertleştirici madde içerisindeki hava kabarcıklarının sönmesi için malzemeler iyice karıştırılır. Ancak sertleştirici içerisindeki kabarcıklar söndürülemiyorsa, ahşap üzerine döküldüğünde çakmak yardımı ile patlatılabilir.
 • Şeffaf rengini alana kadar iyice karıştırılmaya devam edilmelidir.
 • Sonrasında bir kalıp hazırlanmalı ve epoksi karışım bu kalıba ince bir tabaka halinde dökülmelidir.
 • Bir mala yardımı ile epoksi yüzeye eşit biçimde yayılır.
 • Epoksinin kalıba iyice yayılmasının ardından doğal ahşap epoksinin üzerine dikkatlice yerleştirilmelidir. Ancak döküm işlemi sırasında ortam sıcaklığına dikkat edilmeli. Çünkü sıcaklığın en az 22 derece olması gerekir.
 • Yüksek sıcaklıkta uygulama yapılıyorsa 15-20 dakika içerisinde kaplama işleminin tamamlanması gerekir. Çünkü epoksi yüksek ısıda çabuk donar ve yüzeye yapışır.
 • Son olarak ise ahşap üzerindeki pürüzler taşlama yöntemi ile düzleştirilebilir.

Epoksi dökümü bittikten sonra üretimin en önemli aşamaları zımpara ve parlatma işlemleridir. Bu aşamalar epoksi masanın şeffaflığını ve kalitesini belirleyen en önemli aşamalardır.

İlk Yorumu Siz Yapın “Epoksi Masa ve Sehpa Nasıl Yapılır?”

2 + 12 =